ZIMNÍ ZAHRADY

Úvodem 

Při pohledu do katalogu rodinných domků nebo na pozemky našich sousedů můžeme spatřit vzrůstající oblibu zimních zahrad. Vzniká příjemný obytný prvek, který umožní propojit interiér rodinného domu se zahradou po celou dobu roku. Ne všechny typyzimních zahrad se hodí ke každému domu. Nosná konstrukce by měla ladit s fasádou a stejně tak je nutné zvolit správnou barvu a typ profilů. Optimální tvar zimní zahrady závisí v neposlední řadě na plánovaném využití a vašich finančních možnostech. Čím komplikovanější konstrukci a uspořádání zvolíte, tím dražší bude i uskutečnění vašeho stavebního záměru. 


Konstrukce zimní zahrady

Zimní zahradu lze vyrobit za použití PVC, ALU a dřevěných prvků nebo za použití vzájemné kombinace těchto materiálů. U každého materiálu najdeme jak klady, tak zápory. Dřevo je osvědčeným, teplým a přirozeným materiálem. Je u zákazníků nejoblíbenější, ale je třeba uvažovat s tvarovými deformacemi a s nutností pravidelné údržby. ALUMINIOVÉ konstrukce jsou tvarově i barevně stálejší. ALU konstrukce umožňují vytvářet prostorově komplikované a rozsáhlé typy zastřešení. PVC konstrukce jsou rovněž tvarově stabilní a cenově zajímavé a asi nejvhodnější pro stavbu menších zahrad nebo verand k rodinnému domu. Ať se jedná o typ nosné konstrukce, výběr profilů nebo zasklení , musí být každý detail dobře předem promyšlen již ve fázi plánování. Doporučujeme se svěřit do rukou odborníků. V opačném případě by se totiž sen o kvalitní zimní zahradě mohl později zbořit jako domeček z karet. 


Orientace zimní zahrady

Ke správnému plánování přístavby patří i otázka umístění zimní zahrady. Většinou je orientace daná vnitřní dispozicí domu a stavebník již orientaci nemůže příliš ovlivnit. V literatuře bývá nejčastěji doporučovaná orientace směrem na jih, ale je třeba si uvědomit, že velké množství světla a tepla bude pronikat do přilehlých místností a zvyšuje požadavky na větrání a stínění zimní zahrady. V létě je bez účinného stínění a větrání v těchto prostorách nesnesitelné vedro a veškerá zeleň je spálená. Po osobních zkušenostech doporučuji umístit zimní zahradu spíše na severovýchod nebo severozápad. Ranní nebo večerní slunce není již tak intenzivní a umístění zahrady do takového kouta naopak umožní příjemně využít jinak ne příliš využitelné části domu. Zimní zahradapři severní orientaci funguje jako klimatický nárazník mezi vnitřní a venkovní obytnou zónou. V létě je uvnitř příjemné klima, v zimně je třeba počítat s vytápěním. V zimní zahradě orientované na východ bývá nejpříjemněji po ránu. Během dne do takovéto stavby přímé sluneční paprsky nedopadají a nedochází proto k jejímu přehřívání. 


Protihluková funkce zimních zahrad

Pokud je zimní zahrada orientovaná do ulice, chrání obytný prostor před nadměrným hlukem. Čím hmotnější je skleněná konstrukce, tím má lepší izolační vlastnosti proti hluku. 


Doplňkové konstrukce

Chcete-li zimní zahradu využívat celoročně, neobejdete se bez některých dalších opatření. Pro zastínění zahrady máte k dispozici vnitřní nebo vnější horizontální hliníkové žaluzie, látkové vertikální žaluzie, baldachýny, markýzy. Někdy se využívají dekorativní přírodní prvky, jako rákos, bambus nebo štípaný bambus. Pro chlazení zahrad orientovaných na osluněnou stranu domu je třeba uvažovat se vzduchotechnickým zařízením. Rovněž při zastřešení bazénu musíme počítat se VZT chlazením a odvlhčováním. V zimních měsících, kdy je sluneční záření příliš slabé, musí být zimní zahrada vytápěna. Příjemné řešení je podlahové vytápění. 


Stavební povolení

Pro stavbu zimní zahrady potřebujete stavební povolení, které vám vydá příslušný stavební úřad po předložení potřebných dokladů a projektové dokumentace.